Biojogurty receptą na zdrowie!

04-02-2020

Ostatnimi czasy ludzie coraz częściej decydują się na prowadzenie zdrowego trybu życia. Oznacza to zmianę nawyków żywieniowych oraz zainteresowanie się aktywnością fizyczną. Istnieje wiele pomysłów na to, jak w prosty sposób poprawić kondycję swojego organizmu, jednak spośród licznych propozycji na uwagę zasługuje ekologiczny nabiał, jakim jest biojogurt. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Na samym początku należy zaznaczyć, że na rynku można znaleźć wiele jogurtów. Niestety, te najbardziej popularne są nafaszerowane różnymi substancjami chemicznymi, które wpływają negatywnie na zdrowie. Do tego dochodzi wysoka zawartość cukru, która może przy regularnym stosowaniu prowadzić do otyłości. Wnioskiem jest to, że im mniej składników ma dany jogurt, czyli im mniej jest przetworzony, tym lepszy jest dla organizmu. Oczywiście, nawet słodkie produkty mogą być zdrowe, jeżeli wykonano je z pewnych składników i dodano do nich np. owoce, a nie sztuczne aromaty.

Bio jogurt uodparnia!

System odpornościowy w sporej części składa się mikrobiomu, czyli bakterii. Ilość tych pozytywnych wpływa na to jak odporny jest człowiek na różne choroby. Pomóc może w tym jogurt bio, czego dowiedli badacze z Lund w Szwajcarii. Podzielili oni robotników z zakładu przemysłowego na dwie grupy. W pierwszej nie podawano im nic. W drugiej natomiast składającej się z 80 osób, podawali bakterię występującą w jogurtach - Lactobacillus reuteri. Efektem eksperymentu było odnotowanie faktu, że pracownicy „częstowani” bakterią brali zwolnienie lekarskie o 50% rzadziej, niż ludzie z grupy kontrolnej. Dowiedziono także, że bogata flora bakteryjna skraca czas trwania przeziębień.

Czy jogurt tuczy?

Zdania są podzielone, ale tylko z jednego powodu - jakości. Wspominane już było wcześniej, że najtańsze i najpopularniejsze jogurty są tuczące i mogą prowadzić do otyłości. Jednakże sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy w grę wchodzą produkty bio, ponieważ są wykonywane ze składników pewnych i nie poddaje się ich znacznemu przetwarzaniu.

Grupa naukowców z Nawarry w Hiszpanii z dosyć sporym rozmachem przeprowadziła badanie. Postanowili oni przez 6 lat przyglądać się grupie liczącej aż 8 tysięcy osób pod kątem ich nawyków żywieniowych. Okazało się, że kiedy spożywa się dziennie jeden biojogurt, to ryzyko pojawienia się otyłości jest mniejsze od reszty o 20%! Można przez to wnioskować, że jogurt na diecie redukcyjnej sprawdza się świetnie. Mówi się bowiem, że jeden jogurt bio dziennie jest tak samo korzystny dla organizmu, jak złe może być codzienne spożywanie frytek.

Bio jogurt przeciw cukrzycy!

Frank Hu, pracownik Harvardu, przeanalizował dane medyczne aż 500 tysięcy osób. Udało mu się określić, że jedzenie jednego naturalnego jogurtu dziennie sprawia, że u danej osoby zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy o 18%. Dzieje się to za sprawą probiotyków.

Kupuj to, co najlepsze!

Teraz pewnie już wiesz, dlaczego warto sięgać po jogurty. W naszym sklepie znajdziesz wiele takich produktów, które różnią się pod kątem zastosowanego mleka, smaku. Zawsze jednak możesz mieć pewność, że kupujesz produkt zdrowy!