Co można zrobić z koksa? Świeże mleko kokosowe i wiórki

14-04-2020

Kokos to owoc palmy kokosowej, rosnącej na terenach Azji i Południowej Ameryki. Jako owoc egzotyczny w Europie pozostawał przez długi czas mało popularny, jednak niedawno zyskał uznanie również w tej części świata, a nawet stał się pewnego rodzaju trendem kulinarnym. To wszystko zasługa jego wszechstronnego zastosowania oraz bogatej zawartości cennych składników odżywczych. Mimo że kokos jest raczej niewielkim i niepozornym owocem, można z niego wykonać wiórki kokosowe, mleko, śmietankę, a nawet mąkę.

Woda kokosowa – najlepszy izotonik

Woda kokosowa to płyn, który oprócz miąższu wypełnia wnętrze owocu. Najwięcej zawierają jej młode, świeże kokosy (nawet do 1 litra!). Najłatwiej i najprościej pić ją bezpośrednio z kokosa za pomocą słomki – warto wcześniej poznać specjalne techniki otwierania orzechów kokosa, by zminimalizować ryzyko utraty wartościowego płynu. Prawidłowe otworzenie kokosa polega na wykonaniu w jego skorupie dwóch dziurek – jednej na słomkę, drugiej odpowietrzającej – można to zrobić za pomocą noża lub… wiertarki. Inna metoda polega na ścięciu niewielkiej, górnej części skorupy i otworzeniu kokosa za pomocą naturalnie powstałego wieczka.

Woda kokosowa zawiera takie pierwiastki jak fosfor, magnez, wapń, sód, potas oraz witaminy z gruby B. Określana jest mianem naturalnego izotoniku, ponieważ skutecznie gasi pragnienie, nawadnia i uzupełnia elektrolity. Przyspiesza również proces odchudzania, pobudzając metabolizm i dodając energii. Wodę kokosową można z powodzeniem i zyskiem dla zdrowia stosować jako zamiennik zwykłej wody w przepisach na soki, smoothie czy napoje izotoniczne i białkowe. Najlepiej smakuje dobrze schłodzona.

Jak jeść kokosa? Miąższ, który wypełnia wnętrza ścianek kokosowego orzecha najlepiej oddzielać od skorupy za pomocą łyżki. Można go jeść od razu w niezmienionej formie albo przetworzyć na kilka różnych sposobów.

Co można zrobić z miąższu kokosa? Świeże wiórki i mleko

Starcie na tarce (o małych oczkach) wydrążonego miąższu kokosowego sprawi, że otrzymamy świeże wiórki kokosowe, które są o wiele intensywniejsze i smaczniejsze od tych suchych. Można je stosować jako posypkę czy dodatek do dań i wypieków albo wykorzystać jako bazę do produkcji świeżego mleka kokosowego. W tym celu należy zalać świeże wiórki kokosowe gorącą (ale nie wrzącą) wodą - ok. 1.5 litra na ilość miąższu z jednego kokosa - i zblendować przez kilka minut. Następnie dokładnie odsączyć na gęstym sicie płyn, czyli gotowe, prawdziwe mleko kokosowe z kokosa, które można przechowywać w lodówce do 4 dni.

Mleko kokosowe jest dużo zdrowsze od mlek pochodzenia zwierzęcego, ponieważ nie zawiera laktozy. Ponadto jest wegańskie, ma przyjemny, delikatny kokosowy posmak i aromat, który doskonale łączy się ze smakiem i aromatem kawy. Schłodzone mleko kokosowe naturalnie się rozwarstwia, tworząc na dole warstwę wody, a na górze warstwę gęstej śmietanki kokosowej, którą można delikatnie zebrać i wykorzystać do słodkich deserów albo wytrawnych dań jako produkt zagęszczający zupy czy sosy. Proces rozwarstwiania się domowego mleka kokosowego można też bardzo łatwo odwrócić, wstrząsając je tuż przed użyciem. Odciśnięte wiórki kokosowe w postaci pulpy, pozostałe po produkcji mleka, można dodatkowo wysuszyć w niskiej temperaturze w piekarniku, po czym zmielić na pył w młynku do kawy albo malakserze. Otrzymamy w ten sposób innowacyjną, bezglutenową mąkę kokosową, którą warto (przynajmniej częściowo) zastępować w wypiekach tradycyjne zbożowe mąki.


Proste przepisy na dania ze świeżego kokosa

Koktajl mango-banan

  • 1 dojrzały owoc mango
  • 1 dojrzały i zamrożony wcześniej banana
  • 1 szklanka schłodzonej wody kokosowej ze świeżego kokosa

Wszystkie składniki umieść w blenderze i miksuj na wysokich obrotach przez kilka minut. Podawaj od razu po przygotowaniu.

Budyń kokosowo-czekoladowy

  • 6-8 suszonych daktyli, namoczonych w wodzie kilka godzin wcześniej i odsączonych
  • miąższ kokosowy z całego jednego młodego kokosa
  • pół szklanki wody kokosowej
  • 2 łyżeczki gorzkiego kakao

Wszystkie składniki umieść w blenderze i miksuj do uzyskania całkowicie gładkiej konsystencji. Budyń przełóż do szklanek lub miseczek i schłodź przed podaniem.