Dieta niskobiałkowa – co jeść, czego się wystrzegać?

04-02-2020

Dieta niskobiałkowa i dieta bezbiałkowa są często wskazane dla osób zmagających się z niewydolnością nerek oraz wątroby. Dochodzi do tego fakt, że produkty niskobiałkowe sprzyjają leczeniu wielu chorób, w przypadku których głównym problemem jest zakłócenie metabolizmu aminokwasów. Nierzadko podobna dieta jest także wskazana dla ludzi, którzy z różnych innych względów chcą ograniczyć pewne pożywienie (np. nabiał, mięso).

W większości przypadków dieta niskobiałkowa nie jest dietą ideologiczną (tak jak np. wegetarianizm, weganizm), ale leczniczą. Jak wskazuje nazwa, polega na częściowej rezygnacji z przyswajania protein, ponieważ w niektórych przypadkach prowadzą one do powstawania w organizmie niebezpiecznych toksyn mogących przyczynić się do naruszenia pracy poszczególnych narządów, czyli na przykład wspomnianych wcześniej nerek i wątroby.

Dieta zawierająca produkty niskobiałkowe stosowana jest w przebiegu chorób trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Jest także wymagana w przypadku fenyloketonurii, czyli dolegliwości polegającej na gromadzeniu się nadmiernych ilości fenyloaminy.

Jak wygląda dieta niskobiałkowa w praktyce?

Wszystko zależy tak naprawdę od organizmu chorego, ponieważ niektóre osoby mogą tolerować więcej lub mniej protein. Dieta niskobiałkowa zazwyczaj polega na spożywaniu do 50 g białka na dobę, jednak w niektórych przypadkach (czyli przy niewydolności nerek lub wątroby), ilość tego składnika odżywczego znacznie się zmniejsza i może wynieść zaledwie 20 g/24 godziny. Należy przy tym zaznaczyć, że przy diecie niskobiałkowej bardzo dobrze przyswaja się węglowodany, dlatego nie ma wskazań do ich ograniczenia.

Trzeba też pamiętać, że dieta niskobiałkowa może się wiązać z niedoborami witaminy D, wapnia oraz żelaza. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią suplementację.

Dieta niskobiałkowa – jadłospis

Tak naprawdę istnieje wiele rzeczy, które osoby na diecie niskobiałkowej mogą spożywać. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym przypadku istnieją pewne obostrzenia. Jeżeli chodzi o nabiał, to można jeść chude sery, niskoprocentowe mleko, jogurty naturalne, jednak ser żółty i pleśniowy jest zakazany. Jajka można spożywać w postaci gotowanej (na miękko!), a także w koszulkach lub ściętych na parze. Trzeba unikać smażenia i gotowania na twardo. Podobnie ryby i mięso – najlepiej jest kupować chude produkty, jedynym wyjątkiem są tłuste ryby morskie.

Niektóre osoby mają problem z wyobrażeniem sobie życia bez przekąsek. Na szczęście na rynku istnieje wysokie zapotrzebowanie na takie produkty i można zaopatrzyć się na przykład w niskobiałkowy budyń, ciastka itd. W każdym przypadku należy jednak poinformować swojego lekarza o zamiarze wprowadzenia danego pożywienia do swojej diety.

Jeżeli jesteś na diecie niskobiałkowej, to kupuj wyłącznie sprawdzone produkty. Znajdziesz je w naszym sklepie EkoSfera24.pl! Chodzi o chleby, ciastka, makarony, zamienniki jajek i wiele innych.