Jaki makaron bezglutenowy wybrać i gdzie kupić?

16-12-2019

Ostatnimi czasy ludzie są bardziej świadomi tego, co spożywają. Związany z tym jest ogólny dostęp do informacji. Bardzo wiele mówi się na temat glutenu, ponieważ substancja ta jest co prawda dobrze tolerowana przez większość populacji, jednak nadal spory odsetek może przez nią cierpieć z powodu różnych dolegliwości. Nasuwać się więc może pytanie, jak znaleźć odpowiedni makaron, ponieważ najpopularniejsze rodzaje bazują na glutenie właśnie. Jakie makarony bezglutenowe się wyróżnia?

Nie wiesz, jaki makaron na diecie bezglutenowej sprawdzi się najlepiej? Na samym początku warto zaznaczyć, że każdy makaron jest w większości wykonywany z mąki. To właśnie od niej zależy to, czy gluten będzie występował. Osoby spożywające tę substancję najczęściej używają produktów z pszenicy, jednak istnieje bardzo wiele ciekawych odpowiedników, które mogą doskonale wzbogacić walory smakowe przygotowywanej potrawy!

Makaron bez glutenu - rodzaje

Makaron kukurydziany

Bezglutenowy makaron kukurydziany jest najpopularniejszym zamiennikiem produktów pszennych. Jest to spowodowane jego stosunkowo podobnym smakiem. Zazwyczaj wykonuje się go z mąki kukurydzianej i wody, jednak czasami do receptury zostaje dodana skrobia, która poprawia konsystencję. Wyróżnia się intensywnie żółtą barwą.

Makaron ryżowy

Popularnością cieszą się także produkty oparte na mące ryżowej. Są często doceniane przez osoby cierpiące na celiakię. Nie ma większych problemów z ich zdobyciem, ponieważ spotkać je można nie tylko na półkach sklepów ze zdrową żywnością oraz produktami orientalnymi, ale też w większych supermarketach. Posiadają charakterystyczny, bardzo delikatny smak, dlatego nierzadko są uznawane za najlepszy makaron bezglutenowy. Skład tych produktu w przeważającej ilości przypadków zawiera tylko mąkę ryżową i wodę, ale czasem można spotkać także wyroby z dodatkiem tapioki. Makarony tego rodzaju można przygotowywać na wiele sposobów, a więc nie tylko gotować, ale też dusić i smażyć. Dodatkową cechą rozpoznawczą makaronów ryżowych jest ich niemal całkowita bezbarwność.

Makaron z amarantusem

W tym przypadku należy zachować uwagę, ponieważ tego typu makaron może posiadać w swoim składzie gluten, ale nie musi. Jest to związane z faktem, że zazwyczaj około 10% mąki użytej w produkcji pochodzi z amarantusa. Pozostałe 90% natomiast to oczywiście woda oraz inna mąka, na przykład kukurydziana, ale czasami również pszenna. Amarantus jest dobrze przyswajany, a w jego składzie znajduje się sporo białka i żelaza.

Makaron gryczany

Ten makaron bezglutenowy jest mniej popularny, jednak nadal cieszy się uznaniem ze względu na swój charakterystyczny smak. Jest pełen minerałów i wyróżnia się ciemnym zabarwieniem. Nie zakwasza organizmu.

Kup już teraz!

Niestety, wiele produktów spotykanych na rynku posiada dodatki w składzie, co być może zmniejsza cenę, ale powoduje liczne zagrożenia dla organizmu. Z tego względu zawsze warto kupować w sklepach o potwierdzonej renomie. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą, posiadamy wiele makaronów bez glutenu najwyższej jakości!