Mąka z ciecierzycy - właściwości i zastosowanie cieciorki

14-04-2020

Mąka z ciecierzycy, nazywana również mąką z cieciorki, przez wielu uznawana jest za produkt niemalże rewolucyjny. Nie dość, iż potrafi wprowadzić zupełnie nową jakość do dań kulinarnych, to do tego odznacza się wieloma właściwościami zdrowotnymi, które na pewno warto poznać. Co powinniśmy wiedzieć o mące z ciecierzycy? Jakie ma zastosowanie?

Mąka z ciecierzycy - właściwości

Na stosowaniu mąki z cieciorki bazuje kuchnia indyjska. Ciecierzycę doceniają głównie weganie i alergicy, którzy mają dosyć ograniczone menu i muszą uważać na wiele składników, jak i potraw, z którymi mogą mieć do czynienia na co dzień.

Dania i potrawy na bazie ciecierzycy zaleca się głównie tym osobom, które są wegetarianami, albo też cierpią z powodu różnorodnych alergii. Mogą mieć uczulenie chociażby na gluten czy białko albo poszukują zdrowych, a przy tym niealergennych zamienników dla niektórych produktów spożywczych. I chociaż mąka z ciecierzycy nie zawsze idealnie się sprawdza, to w wielu wypadkach jednakże stanowić będzie pożądany i bardzo pomocny substytut w diecie codziennej.

Walory odżywcze

Mąka z cieciorki nie należy do produktów tradycyjnych. Jej odmienność polega na tym, iż nie powstaje ona podczas procesu przemiału zbóż, zaś powstaje z ciecierzycy, czyli rośliny strączkowej. Właśnie dzięki składowi, mąka ta odznacza się dużą zawartością białka, smakiem przypomina zaś umami.

Skład i wartości odżywcze

W 100 g mąki z cieciorki znajdziemy bogactwo energetycznej wartości. To aż 1620 kJ na 387 kalorii. W tym tłuszcz (6,7 g), węglowodany (58 g), zaś kolejne wartości przedstawiają się następująco:

• sól - 0,16 g,
• białko - 22 g,
• błonnik - 10g,
• nasycone kwasy tłuszczowe - 0,7 g.

Mąka z ciecierzycy - zastosowanie

Mąka z cieciorki ma dosyć szerokie zastosowanie w kuchni, niemniej nie tylko. Wykorzystywana jest także w kosmetyce celem pielęgnacji ciała i włosów.

Zastosowanie w kuchni

W kuchni mąka z cieciorki może bez problemu zastępować mąkę pszenną albo bułkę tartą w tradycyjnych kotletach. Odpowiedzialna jest za połączenie, jak i idealne zespolenie ze sobą składników w różnych potrawach. Dzięki użyciu takiej mąki z powodzeniem możemy połączyć masę powstałą z mięs albo ze startych warzyw. Na pewno należy mieć na uwadze, iż mąka z ciecierzycy będzie stanowiła masę łączącą ze sobą różne produkty (wystarczy kilka łyżeczek).

Mąka z cieciorki może być również substytutem śmietany - posłuży jako zagęszczacz do sosów, czy zup. Wystarczy, iż rozrobimy 2 łyżeczki mąki z ciecierzycy w szklance zimnej wody. Tak powstałą masę trzeba wlać do gotującej się już potrawy i pod koniec całość energicznie wymieszać.

Warto mieć na uwadze, iż konieczne będzie doprowadzenie potrawy do wrzenia, a później pozostawienie jej do ostudzenia przez co najmniej dwie minuty. Wszystko to po to, aby uniknąć ewentualnego posmaku surowego grochu, za którym raczej nie przepadamy.

Osoby, które unikają glutenu, powinny jak najczęściej korzystać z działania dobroczynnego mąki z cieciorki. Nie dość, iż jest ona bezglutenowa, to odznacza się niepowtarzalnym i unikatowym smakiem, który jest idealny podczas wykonywania wyjątkowych i niezwykle smacznych deserów. Wśród nich z pewnością warto wymienić omlety bez użycia jajek, jak również pozbawione glutenu gofry.

Zastosowanie w kosmetyce

Mogłoby się wydawać, iż mąka zastosowana na włosy nie zadziała raczej zbyt dobrze. Przytłoczy je i spowoduje, iż szybko oklapną. Bardzo ciekawy pozostaje fakt, iż bezglutenowa mąka z ciecierzycy idealnie sprawdza się w różnych sytuacjach. Praktyka pokazuje nam, iż można ją wykorzystywać nie tylko do codziennego mycia i pielęgnacji włosów, ale także w roli peelingu do całego ciała. W internecie aż roi się od przepisów na domowe kosmetyki z dodatkiem mąki z cieciorki.

Wiele protein, które zawiera mąka z cieciorki, wpływa bardzo korzystnie na odżywienie naszych włosów, a przy tym dodaje im często pożądanej objętości. Mąka z ciecierzycy idealnie wchłania tłuszcz, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana celem zmywania z włosów odżywek z dodatkiem olejków. Z pewnością warto ją stosować w codziennej pielęgnacji swoich włosów.