Miechunka jadalna suszona - właściwości, zastosowanie i smak

16-12-2019

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile ciekawych jadalnych roślin występuje na świecie. Dotyczy to przemysłu, medycyny, ale też kwestii spożywczych. W dzisiejszych czasach natomiast nie ma większego problemu z otrzymaniem produktu, który uchodzi nawet za najbardziej egzotyczny. Jedną z niedocenianych, choć bardzo interesujących roślin jest miechunka jadalna.

Czym jest miechunka jadalna?

Miechunka jadalna, inaczej zwana peruwiańską lub Physalis peruvina jest egzotyczną rośliną, która zdobyła uznanie wiele lat temu w Ameryce Południowej. Nie bez powodu nazywa się ją złotą jagodą Inków. Wyglądem owoc miechunki przypomina pomidor koktajlowy, jednak jego barwa jest złota lub delikatnie pomarańczowa. Ukryty jest w jasnobrązowym mieszku. Miechunka jadalna znajduje się w tej samej rodzinie, co papryka i pomidor.

Smak miechunki jest jednocześnie słodki, kwaśny oraz gorzki. Z tego powodu może delikatnie przypominać agrest lub kiwi.

Miechunka – właściwości

W tym wyjątkowym owocu znajduje się około 11mg/100g witaminy C, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem do diety podczas jesieni i zimy. Wspomaga układ odpornościowy, krwionośny i obniża ciśnienie. Miechunka jadalna dobrze działa również na stawy i kości, a także spowalnia procesy starzenia się skóry. Roślina pełna jest witaminy A i witamin z grupy B, dzięki czemu wspomaga wzrok, zwiększa sprawność intelektualną, redukuje stres, a przy tym polepsza nastrój psychiczny. Do tego pestki miechunki są stosowane w celu zwalczania zaparć i problemów z trawieniem. Liczni lekarze polecają stosowanie złotej jagody Inków do leczenia problemów z prostatą. Owoce miechunki działają moczopędnie, a więc oczyszczają organizm. Obniżają także poziom złego cholesterolu.

Idealna w kuchni!

Owoc ten występuje zwykle w swojej naturalnej, świeżej postaci, jednak ostatnimi czasy popularna stała się miechunka suszona. Nie można się temu dziwić. Jest doskonałym zamiennikiem niezdrowych przekąsek, stanowi również dobry dodatek do śniadań (musli, jogurtów, koktajlów). W stu gramach miechunki znajduje się około 350 kilokalorii, a także 6 g białka.

Zastosowanie miechunki jest bardzo szerokie, ponieważ można ją z powodzeniem dodawać zarówno do potraw słodkich, jak i słonych. Dodatkowo nierzadko na jej bazie tworzy się ciekawe, egzotyczne sosy, marmolady itd.

Poprzez wyjątkowy wygląd, owoce często pełnią funkcję ozdobną. Mimo szerokiego zastosowania w kuchni wiele osób sadzi tę roślinę w celach dekoracyjnych, ponieważ jasnobrązowa otoczka kształtem przypomina serce.

Wzbogać swoją dietę stosując ten owoc!

Pamiętaj, że miechunka jest owocem delikatnym, dlatego warto kupować ją z pewnego źródła. W naszej ofercie znajduje się doskonała propozycja dla Ciebie, jeżeli zamierzasz wzbogacić swoją dietę. Dostępna u nas miechunka pochodzi z rolnictwa ekologicznego, a krajem pozyskania jest Kolumbia. Dlaczego sprowadza się ją z tak daleka? Jest to związane z idealnym klimatem, który dla tej rośliny występuje w Ameryce Południowej.