Najzdrowsze rodzaje orzechów i ich właściwości

09-10-2019

Orzechy od wielu lat są doceniane za swoje właściwości, nie bez powodu wyróżniają się na tle innych bakalii pod względem zdrowotnym. Są symbolem dobrobytu, płodności, szczęścia. Nie jest to bezpodstawne, ponieważ ich wpływ na organizm nierzadko może uzupełnić niedobory różnych składników mineralnych i innych koniecznych do jego dobrego funkcjonowania substancji. W takim razie, które orzechy są najzdrowsze na rynku?

Na sam początek warto powiedzieć, że wbrew powszechnej opinii orzechy mogą być spożywane przez osoby na diecie odchudzającej. To prawda, posiadają one bardzo dużo kalorii. Zjadanie jednak niewielkiej ich ilości wcale nie przyczyni się do wzrostu masy ciała, a dostarczy organizmowi wiele potrzebnych składników i urozmaici dietę, której zróżnicowanie jest szczególnie ważne dla zdrowia. Istotne jest też to, że obecnie na rynku występują liczne rodzaje orzechów.

Orzechy – właściwości odżywcze i rodzaje

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca pochodzą z Brazylii. Na drzewie nanercz rosną owoce w kształcie jabłka, z których zwisają orzechy. Warto wiedzieć, że wewnątrz skorupy znajduje się szkodliwa dla organizmu substancja, dlatego praży się je przed usunięciem łupiny. Posiadają delikatny smak. Ten rodzaj orzechów jest bogaty w kalorie – 553 kcal/100 g. Warto wspomnieć także o sporej zawartości białka, magnezu, fosforu, żelaza i cynku. W orzechach znajdują się też witaminy grupy B. Ich spożywanie przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Przy tym wszystkim wspomagają pamięć i ogólną pracę układu nerwowego.

Orzechy włoskie

O orzechach włoskich słyszał raczej każdy, ta odmiana bowiem jest najbardziej znana w Polsce. Składają się w 15% z białka i wyróżniają się na tle innych bardzo wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są też bogatym źródłem witaminy B6. Poleca się je kobietom w ciąży. Mają kaloryczność na poziomie 645 kcal/100 g. Te orzechy są stosowane w celu zapobiegania miażdżycy. Ich działanie pozytywnie wpływa na serce i mózg.

Pistacje

Pistacje ostatnimi czasy stają się coraz bardziej popularne ze względu na zdrowotne właściwości, jednak trzeba pamiętać, że prażenie ich zmniejsza zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych aż o połowę. Zawierają bardzo dużo białka – 20%. Są także bogatym źródłem beta-karotenu, potasu, witaminy z grupy B. Zazwyczaj sprzedaje się je w szarych pestkach. Kalorie: 589 kcal/100 g. Posiadają też luteinę, która dobrze wpływa na wzrok. Co więcej, dobrze działają na pracę układu pokarmowego i często przeciwdziałają zaparciom. Obniżają również poziom cholesterolu.

Orzechy laskowe

Ten rodzaj również jest znany w Polsce. Posiadają sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i B. Co więcej, w ich składzie znajduje się arginina, która wspomaga pracę układu krwionośnego i potencję. W 100 g znajdują się około 623 kalorie. Co więcej, orzechy laskowe wspomagają myślenie, poprawiają pamięć. Do tego wzmagają wydzielanie hormonów płciowych. Jedzenie orzechów laskowych zapobiega powstawaniu zakrzepów.

Migdały

Migdały, podobnie jak pistacje, składają się w 20% z białka. Posiadają także spore ilości magnezu i fosforu. Do tego dochodzą także witaminy E i B2, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto wspomnieć, że migdały zmniejszają poziom złego cholesterolu, a także zapobiegają występowaniu różnych chorób serca, a także cukrzycy. Migdały są również dobrym sposobem na uzupełnienie flawonoidów, które zapobiegają zlepianiu się płytek krwi. Spożywa się je też w celu regulacji ciśnienia tętniczego. Kalorie: 579 kcal/100 g.

Orzechy archaidowe (ziemne)

Ten rodzaj posiada największą w zestawieniu obecność białka. Jest na poziomie 25%! Co prawda, względem genetycznym przypominają bardziej fasolę, jednak smak i zawartość tłuszczów pozwala je umieścić w tym zestawieniu. W ich składzie znajduje się bardzo dużo witaminy B3, E. Warto wspomnieć też o kwasie foliowym. Orzechy ziemne najczęściej występują w postaci solonej, jednak nie jest to zdrowe rozwiązanie. Również masło orzechowe, które powstaje właśnie z nich jest niezdrowe, gdy w grę wchodzi kupno gotowego produktu. Można je jednak zrobić samemu, wrzucając orzechy do blendera. Kalorie: 567 kcal/100 g.

Ekologiczne orzechy, które uprawia się bez wykorzystania pestycydów i sztucznych nawozów znajdziesz w naszym sklepie ze zdrową żywnością.