Pestki granatu - czy można je jeść?

19-08-2019

Granat to roślina egzotyczna, której owoce dosyć rzadko spotyka się w Polsce, jednak nadal można łatwo dostać je w większych supermarketach. Są cenione za prozdrowotne właściwości, pomagają także w regulacji libido! W granacie znajduje się bardzo dużo pestek, co rodzi pytania u wielu osób, a przede wszystkim jedno – czy pestki granatu są jadalne? Dowiesz się, czytając dalej!

Granat najczęściej jest spotykany w Azji Zachodniej, Kaukazie i na terenach Półwyspu Indyjskiego. Drzewo granatu jest niewielkie – sięga maksymalnie na wysokość 5 metrów. Owoce z kolei przypominają spore jabłka, o twardej skórze, z kielichem na wierzchołku.

Czy pestki granatu są szkodliwe?

Wręcz przeciwnie, rozgryzanie pestek granatu jest bardzo zdrowe! Posiadają wiele właściwości, a także cechują się ciekawym smakiem. Co więcej, sam granat składa się głównie z pestek, które można jeść zarówno w postaci surowej, jak i suszonej.

Pestki granatu – właściwości

Na co może wpłynąć ich jedzenie? Przede wszystkim regulują układ sercowo-naczyniowy, dzięki czemu mogą poprawić libido, często warunkowane słabym ukrwieniem narządów rozrodczych. Pestki granatu łagodzą również problemy trawienne, a także hamują procesy starzenia skóry i wpływają na jej zdrowy wygląd.

Granat zawiera bardzo dużo witamin (najwięcej C i E), kwasu pantotenowego i składników mineralnych, takich jak fosfor, potas i magnez.

Pestki posiadają związki antyoksydacyjne, dzięki czemu usuwają z organizmu wolne rodniki. Mało tego, granat radzi sobie z tym lepiej nawet od zielonej herbaty i czerwonego wina! Warto wprowadzić do swojej diety opisywane pestki także w celu prewencji miażdżycy.

Pestki granatu mogą również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, szczególnie prostaty i piersi. Co więcej, nawet w przypadku posiadania nowotworu, roślina ta wpływa na hamowanie jego postępu. Osoby starsze powinny spożywać pestki granatu w celu poprawienia zdolności zapamiętywania.

Jak jeść granat?

Na samym początki warto wiedzieć, jak wyjąć pestki z granatu. Przyda Ci się łyżka, nóż i miska. Granat należy najpierw przekroić na pół i umieścić jedną część skórką do góry w misce. Następnie za pomocą łyżki trzeba kilka razy uderzać w owoc i robić to do tego momentu, aż wszystkie znajdą się w naczyniu. Istnieje też inny sposób. W tym przypadku należy odciąć koronę owocu, a następnie naciąć pionowo skórę w kilku miejscach i włożyć granat do wody. Po kilku chwilach wystarczy pociągnąć za płaty skórki i oderwać je. Nasiona opadną na dno, a więc konieczne będzie przecedzenie.

Odpowiedź na pytanie „jak jeść granat?” jest bardzo prosta. Można to robić na praktycznie każdy ze sposobów. Pestki dobrze się sprawdzą w postaci suszonej, ale też świeżej. Co więcej, ze względu na kwaskowaty smak, owoc pasuje do dań mięsnych, zup, ale też deserów, chleba, sałatek etc. Pestki granatu można też spokojnie podjadać jako przekąskę między posiłkami, tutaj lepiej sprawdzi się suszona wersja.