Syropy owocowe – źródło cennych witamin

19-05-2020

Od dłuższego czasu obalać należy mit, że zdrowe produkty są mało smaczne. Wszystko zależy bowiem po pierwsze od ich użycia, a po drugie pochodzenia składników. Gratką dla miłośników słodkich smaków są naturalne syropy owocowe, które można stosować na wiele sposobów, zapewniając swojemu organizmowi dawkę wielu cennych substancji. Dlaczego warto kupować syropy owocowe?

Od wieków wiadomo, że owoce są źródłem cennych witamin i innych składników odżywczych, a ich stosowanie reguluje pracę całego organizmu. Spożywanie ich zmniejsza ryzyko chorób serca, nowotworów, a do tego opóźnia procesy starzenia. Tradycyjnie wyrabiany sok lub syrop owocowy jest świetnym sposobem na „przedłużenie życia” owocom. Od dawna takowe produkty wytwarza się z dojrzałych i przede wszystkim świeżych owoców. Przez co ich wartość odżywcza jest niewiele uboższa od np. jabłek zerwanych prosto z drzewa.

Syropy owocowe są przede wszystkim bogate w witaminę C, foliany i potas. Mają także antyoksydacyjne właściwości. Picie syropów w różnej postaci wspomaga układ odpornościowy, reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego, obniża ciśnienie krwi, zwiększa gęstość kostną, dobrze wpływa na skórę, stymulując ją do produkcji kolagenu, obniża poziom cholesterolu i wiele więcej.

Niestety należy zauważyć, że znaczna większość syropów i soków owocowych na półkach popularnych marketów to produkty silnie przetworzone. Jest to związane z faktem, iż przedsiębiorstwa starają się jak najbardziej przedłużyć ich przydatność spożycia, a do tego ograniczyć koszty produkcji. Przez to otrzymane produkty mają niewiele walorów odżywczych, a do tego są wręcz faszerowane cukrem, którego regularne spożywanie w dużych ilościach negatywnie wpływa na zdrowie, prowadząc nawet do otyłości, a do tego powstania wielu przewlekłych chorób, w tym także psychicznych (zbyt duża ilość cukru zwiększa zmęczenie i potęguje stres, co może prowadzić na przykład do depresji, nerwicy).

Tymczasem naturalne syropy owocowe są tworzone z minimalnym dodatkiem miodu, cukru trzcinowego, a czasami ich słodycz wynika wyłącznie z tego, co oferują świeże owoce! Dzięki temu można cieszyć się nie tylko walorami zdrowotnymi, ale też prawdziwym smakiem owych owoców, co nierzadko jest niestety niemożliwe w przypadku „sklepowych” produktów.

Takie syropy można tworzyć samodzielnie, co wbrew pozorom nie jest trudne, a jedynym składnikiem koniecznym do kupienia są przeważnie owoce. Tym lepiej, jeżeli posiada się własne, na przykład jabłka z ogrodu, maliny, porzeczki itd. Robiąc syrop, warto zadbać o to, by korzystać z owoców w sezonie, ponieważ wtedy smakują najlepiej i są najbardziej wartościowe. Nie każdy ma jednak czas na to, by samodzielnie robić różnego rodzaju przetwory, dlatego warto skorzystać z produktów oferowanych przez sklepy ekologiczne. Zapraszamy do skorzystania z syropów i soków dostępnych w sklepie Ekosfera24.pl, gdzie można znaleźć butelki skrywające przepyszne smaki!

Wiadomo już, że soki i syropy są dobre dla organizmu, ale zdrowych produktów jest cała masa. Dlaczego więc to właśnie je warto kupować? Wspominane naturalne syropy owocowe wyróżnia przede wszystkim prostota użycia. Można bowiem wlać syrop do wody, by cieszyć się pysznym napojem, a przy tym zadbać o odpowiednią ilość płynów w organizmie. Innym przykładem użycia może być wlany syrop do herbaty. To świetna alternatywa dla zwykłego słodzenia, a jeżeli komuś nadal brakuje słodyczy, może dodać odrobinę miodu. Takie produkty mogą także uatrakcyjnić spożywanie deserów, lodów itd.

Kupno ekologicznych syropów jest dobre nie tylko dla samych konsumentów, ale też przedsiębiorców dbających o najwyższą jakość okupioną trudem „przebicia się” w kontekście produktów oferowanych przez liczne korporacje. Dochodzi do tego fakt, że propozycje w sklepie Ekosfera24.pl są w znacznej większości tworzone przez rodzime firmy, dlatego kupując je, wspiera się polską gospodarkę!